Najbardziej wartościowy papier? Papier toaletowy. Czyli co w PRL było na kartki? 

W czasach PRL na kartkach, czyli tzw. kartach racjonowania, znajdowały się informacje dotyczące ilości produktów, do których obywatel miał prawo w danym okresie. System ten miał na celu równomierne rozdzielenie dostępnych zasobów oraz kontrolę ilości i jakości nabywanych artykułów. Był to jeden z elementów gospodarki planowanej PRL, mający wpływ na życie codzienne i konsumpcję ludności. Czy możemy sobie wyobrazić powrót do tego szalonego okresu?

Przykłady rzeczy dostępnych w PRL na kartki

Na kartach racjonowania znajdowały się różne pozycje, takie jak: mąka, ryż, kawa, jaja, alkohol, papierosy, odzież, artykuły chemiczne czy nawet mleko dla niemowląt. Co ciekawe, także nowożeńcy kupowali sobie ślubne obrączki na kartki. Prowadzone były obliczenia ile kilogramów mięsa lub masła przypada na jedną osobę. Podobnie było z obuwiem, gdyż wyliczano, ile może posłużyć jedna para butów. Najbardziej luksusowym i pożądanym towarem był papier toaletowy, gdyż zdobycie go graniczyło z cudem. Ekskluzywnym artykułem spożywczym była również czekolada, ponieważ przez wprowadzenie kartek na słodycze, głównie można było zdobyć wytwory czekoladopodobne. Wracając wspomnieniami do słodkości w PRL na myśl, przychodzą kultowe gumy do żucia Donald czy lody Bambino.

Gdzie dzisiaj można zaznać klimatu PRL?

Obecnie można zaznać klimatu PRL na kilka różnych sposobów, głównie dzięki miejscom, które zachowały się jako relikty tamtego okresu lub które są zainspirowane estetyką i atmosferą tych czasów. Dobrym przykładem są muzea i wystawy poświęcone historii tej epoki, które prezentują przedmioty, dokumenty oraz artefakty. Niektóre skanseny, takie jak Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, posiadają rekonstrukcje typowych domów i wnętrz z okresu PRL, pozwalając odwiedzającym przenieść się w przeszłość.

Aby poczuć smak tamtych lat, warto wybrać się do kawiarni lub restauracji utrzymanych w klimacie PRL, serwujących typowe dania i napoje z tego okresu. Istnieje także wiele wydarzeń tematycznych, które pozwalają zanurzyć się w atmosferę tamtych czasów. Festiwale, targi, a także imprezy w stylu PRL, oferują szeroką gamę atrakcji, takich jak wystawy, koncerty, pokazy filmowe.

Zdecydowanie jednym z takich miejsc jest PGR Koszelew i wszystkie wydarzenia, które się w nim odbywają. Impreza w stylu PRL to klimat, który przebrzmiewa na terenie PGR Koszelew. W trakcie takich wydarzeń uczestnicy mogą zanurzyć się w autentycznym klimacie tamtych lat, przemierzając wystawy zabytkowych pojazdów, słuchając muzyki z tamtego okresu czy degustując tradycyjne potrawy. Impreza w stylu PRL to fantastyczna okazja, aby powrócić do przeszłości i poczuć niepowtarzalny klimat minionego czasu.