Historia Świętego Huberta – patrona myśliwych

Oto historia jednego z najciekawszych patronów, którego możemy spotkać w kalendarzu świętych – Huberta, opiekuna myśliwych. Jego legenda jest tak barwna, że trudno oprzeć się pokusie, by zagłębić się w tę historię. To opowieść o dawnych czasach, gdy polowanie było jednym z najważniejszych zajęć arystokracji, ale także niebezpiecznym hobby, które mogło zakończyć się tragicznie. Hubert, młody książę Akwitanii, stał się inspiracją dla wszystkich myśliwych, którzy szukali opieki i wsparcia w niebezpiecznym świecie dzikiej przyrody. Oto jego niesamowita historia, która na zawsze wpisała go w karty historii jako patrona myśliwych.

Kim był święty Hubert?

Młody Hubert spędzał większość czasu polując w lasach, co było jego największą pasją. Według niektórych źródeł, prowadził swobodne, a nawet hulaszcze życie aż do roku 695, kiedy to polując w Ardenach w Wielki Piątek, natknął się na białego jelenia z promieniującym krzyżem w wieńcu. Wtedy to usłyszał głos Stwórcy, ostrzegający go przed jego niepohamowaną pasją i nakazujący mu udać się do biskupa Lamberta z Maastricht i Tongeren. Wzruszony tym objawieniem, postanowił podporządkować się woli Bożej i udał się na służbę bożą do biskupa Lamberta. Tam rozpoczął studia teologiczne i działalność misjonarską w Ardenach i Brabancji. Po śmierci biskupa Lamberta (zm. ok. 700), otrzymał sakrę biskupią z rąk papieża Sergiusza.

święty hubert patron sportowców i myśliwych
źródło: wikipedia.org

Bezpieczeństwo polowań przed wynalezieniem broni palnej

Polowanie to nie tylko sport i hobby, ale również działalność wymagająca od myśliwych odpowiedniego przygotowania i świadomości ryzyka. W czasach przed wynalezieniem broni palnej, polowanie było przeprowadzane przy użyciu łuków, oszczepów, pułapek oraz psów myśliwskich. Jednakże, bezpieczeństwo podczas polowania zawsze było kluczowym elementem dla myśliwych.

Myśliwi musieli być przygotowani na każdą sytuację, zdawali sobie sprawę z zagrożeń wynikających z łowienia dzikich zwierząt. Bezpieczeństwo wymagało od myśliwych dyscypliny i znajomości terytorium, na którym odbywało się polowanie. Wiedza o zachowaniach dzikich zwierząt była również niezbędna. Tylko odpowiednie podejście i zachowanie mogło zapewnić bezpieczeństwo dla myśliwych i pozostałych uczestników polowania.

Poszukiwanie patrona przez myśliwych

Myśliwi od dawna poszukiwali patrona, którego życiowe czyny były związane z polowaniami. Wśród wybieranych postaci byli m.in. greccy bogowie Artemida i Apollin, rzymski bóg łowów Diana oraz święci chrześcijańscy.

W końcu, to właśnie Święty Hubert stał się jednym z najważniejszych patronów myśliwych. Jego pasja do polowań była dobrze znana, a po objawieniu, w którym usłyszał głos Boga, stał się gorliwym chrześcijaninem i biskupem. Od tego czasu związany jest z polowaniami i bezpieczeństwem myśliwych.

Dzieło Jerzego Kossaka wyróżnione złotym medalem za obraz przedstawiający widzenie św. Huberta, na Światowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie w 1937 roku
Dzieło Jerzego Kossaka wyróżnione złotym medalem za obraz przedstawiający widzenie św. Huberta, na Światowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie w 1937 roku
źródło: https://www.lublin.lasy.gov.pl/

Hubert – od rycerza do księdza

Hubert jako młody człowiek poświęcał większość swojego czasu na polowanie, które było jego pasją. Początkowo był rycerzem i szlachcicem, a polowanie stało się dla niego sposobem na spędzanie wolnego czasu i zdobywanie trofeów. Jednak jego życie uległo zmianie, kiedy podczas jednej z polowań miał doświadczenie duchowe, które skłoniło go do poświęcenia się służbie Bożej.

Po objawieniu Hubert postanowił zrezygnować z dotychczasowego trybu życia i oddać się służbie dla Kościoła. Udał się do biskupa Lamberta, gdzie po studiach teologicznych rozpoczął działalność misjonarską w Ardenach i Brabancji. Hubert słynął z mądrości i charyzmy, a jego kazania przyciągały liczne rzesze ludzi.

W uznaniu jego zasług dla Kościoła i misjonarstwa, Hubert został mianowany biskupem. Po śmierci biskupa Lamberta, z rąk papieża Sergiusza, Hubert otrzymał sakrę biskupią. Jego działalność misjonarska była bardzo owocna, a on sam uważany jest za jednego z największych misjonarzy swoich czasów.

Śmierć i kanonizacja Huberta

Święty Hubert, będąc już biskupem, poświęcił swoje życie służbie Kościołowi. Wiele lat działał jako misjonarz, przekonując ludzi do wiary chrześcijańskiej. Jego nauczanie i przesłanie docierały do szerokiego grona odbiorców, a Hubert zyskał uznanie wśród wiernych.

Po śmierci Huberta jego kult bardzo szybko się rozprzestrzenił. Mieszkańcy okolicznych wiosek i miast uważali go za patrona myśliwych oraz dla osób chorych na błonnicę, a jego relikwie stały się celem licznych pielgrzymek. Początkowo Hubert był czczony tylko w niektórych regionach, ale z czasem jego kult rozprzestrzenił się na całą Europę.

W 825 roku, formalnie potwierdzono jego kanonizację. Święty Hubert zyskał miano patrona myśliwych, a jego imię stało się symbolem poświęcenia dla innych. Dzisiaj jego dzień obchodzony jest na całym świecie przez miłośników polowań i myśliwych, którzy dziękują mu za opiekę i ochronę podczas polowań.

Dzień Huberta – święto myśliwych

Dzień Huberta to ważne święto dla myśliwych z całego świata. Obchodzone jest 3 listopada i poświęcone patronowi myśliwych, świętemu Hubertowi. W tym dniu myśliwi oddają hołd swojemu patronowi i organizują polowania hubertowskie.

Polska, jako kraj z długą tradycją myśliwską, również obchodzi Dzień Huberta. W wielu regionach organizowane są polowania hubertowskie, a wieczorem odbywają się uroczyste bale myśliwskie. To czas, w którym myśliwi mogą podzielić się swoimi doświadczeniami i tradycjami.

Jako firma eventowa z pasją do organizowania niezapomnianych imprez, z przyjemnością ogłaszamy, że organizujemy polowanie hubertowskie, czyli Hubertusa. W PGR Koszelew zapewniamy profesjonalną organizację oraz niezapomniane wrażenia. Zapraszamy wszystkich miłośników przyrody i tradycji myśliwskiej do wspólnego świętowania Dnia Huberta.

Tradycyjne dania podczas święta Huberta

Polowania hubertowskie to nie tylko okazja do uprawiania sportu, ale także do spędzenia czasu w gronie bliskich i przyjaciół. Tradycyjnie, po zakończeniu polowań organizowane są biesiady, na których serwowane są potrawy przygotowane z mięsa dzikich zwierząt. Wśród najpopularniejszych dań znajduje się dziczyzna, podawana w różnych wariantach – duszona, pieczona lub smażona. Oprócz mięsa, na stołach nie mogą zabraknąć kiełbasy myśliwskiej oraz aromatycznej kapusty z grzybami.

Danie kiełbasa myśliwska to jeden z klasyków kuchni myśliwskiej i jednocześnie ulubiony przysmak wielu smakoszy. Charakteryzuje się ona intensywnym smakiem i aromatem, a przygotowana z najlepszej jakości mięsa, jest idealna zarówno do spożycia na ciepło, jak i zimno. Kapusta z grzybami, podobnie jak dziczyzna, stanowi nieodłączny element tradycyjnej kuchni myśliwskiej. To pyszne i pożywne danie, które podbije serca miłośników kwaszonej kapusty i grzybów.

Nasza firma, PGR Koszelew, również organizuje Hubertusy oraz uroczyste biesiady, podczas których serwowane są tradycyjne dania kuchni myśliwskiej. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i wspólnego świętowania Dnia Huberta!